İngiltere, Türkiye nin fiber optik hatlarına sızdı

İngiltere de yayımlanan Daily Telegraph gazetesi , İngiliz istihbarat servisi GCHQ nun  kıbrıs  tan geçen ve aralarında  Türkiye  nin de bulunduğu bir dizi ülkeye ait 14  fiber   optik  hattı izlemeye aldığını yazdı. Haberinin kaynağı İtalyan L Espresso der

hurriyet
0

Derginin haberi , ABD istihbarat kurumlarının sırlarını ifşa ettikten sonra  Rusya  ya sığınan eski istihbarat görevlisi  edward snowden  ın sızdırdığı belgelere dayanıyor.

Belgeler ,  kıbrıs  taki Dikelya Üssü nde bulunan Ay Nikola istasyonundan bu yeraltı kabloları aracılığıyla milyonlarca elektronik posta , telefon konuşması , anlık mesajlaşma ve diğer internet trafiğinin izlendiğine işaret ediyor.

Söz konusu yer altı kabloları  kıbrıs  tan geçerek Orta Doğu , Kuzey Afrika ve Avrupa ya gidiyor. L Espresso , "Bir dizi kablo  kıbrıs  ı İngiliz ve Amerikalıların casusluk faaliyetlerinin aşikâr hedeflerinden İsrail ve Suriye ye bağlıyor. Diğer kablolar  kıbrıs  tan Lübnan a ve  kıbrıs  tan Mısır ,  Türkiye  , Yunanistan ve  İtalya  ya uzanıyor" diyor.

ALMANYA İNGİLİZ BÜYÜKELÇİYİ ÇAĞIRDI
Independent gazetesi de , İngiltere nin Almanya yı gizlice dinlediği iddialarının iki ülke arasında gerginliğe neden olduğunu aktarıyor.

Gazete dün Snowden ın sızdırdığı belgelere dayanarak Alman Parlamentosu ve Başbakan Merkel in ofisinin hemen yanı başındaki İngiltere Büyükelçiliği nde bir dinleme istasyonunun yer aldığını yazmıştı.

Gazete , Snowden ın belgeleriyle ABD nin Almanya ve diğer ülkelere yönelik casusluk faaliyetlerinin ifşa olduğu krize rağmen , bu istasyonun hala faal olabileceğini öne sürmüştü.

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 5 =