Tatilini yurt dışında geçirenler artıyor

Ekonomik imkanları çoğalan vatandaşlar , hem yazın hem de kışın tatillerini  yurt   dışında  farklı ülkeleri ve kültürleri tanıyarak geçirmeyi seçiyor.

haber7
0

Bir turizm firmasının pazarlama ve satış müdürü Sarp Özkar , AA muhabirine yaptığı açıklamada , bu yıl Kurban Bayramı döneminde  yurt  dışı tur satışlarının , geçen yıla oranla yüzde 40 artış gösterdiğini bildirdi.

Tüm pazarda aynı durumun gerçekleştiğini belirten Özkar , Türkiye deki tatilcilerin seyahate daha çok para harcamaya başladığını söyledi.

Vatandaşların farklı ülkeleri keşfetmeyi istediğini ifade eden Özkar , "Geçen yılki Kurban Bayramı nda  yurt  dışına tatile gidenler kişi başı tur paketine ortalama 910 dolar harcarken , bu bayram rakam kişi başı bin 40 dolara çıktı. Ortalama artış yüzde 8 ,75 oldu. Kurban Bayramı nda  yurt  dışı tur satışları geçen yıla oranla yüzde 40 arttı" dedi.

En çok vizeli turlar tercih edildi

Bayramda tatilcilerin yüzde 86 sının vizeli tur paketlerini tercih ettiğini anlatan Özkar , "En çok Avrupa daki tur paketlerine ilgi vardı. Bu paketlerin hepsi vize gerektiren seyahatler. Tur satın alanların yüzde 14 ü ise vizesiz tur paketlerini satın aldı. Artık seyahat sigortası bilinciyle vizesini alamasa dahi tur paketinin ücretini belli bir muafiyet haricinde geri alabileceğini bilen tüketici , vizeye müracaat etmekten de çekinmiyor. Vizeli tur tercihlerinin yüksek olmasının bir nedeni de bu bizce" diye konuştu.

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 7 =