BM de sunum yapan Türk kızı büyük alkış aldı

Birleşmiş Milletler de  Türk  kökenli Zehra Sarıaslan Hollanda adına yaptığı sunumla beğeni topladı.

sonhaberler
0

Türk kökenli hukuk öğrencisi Zehra Sarıaslan (23) , Birleşmiş Milletler de (BM) Hollanda adına konuştu. Sarıaslan , kadın hakları ve genç kuşağın sorunlarını anlattı.

BABAANNESİNİN HİKAYESİNİ ANLATTI

Konuşmasına 1990 yılında Hollanda ya göç eden babaannesinin hikayesi ile başlayan Sarıaslan , babaannesinin kendisine , daha önce bir çok kadının okula gönderilmediğini ve erken yaşlarda evlenmek zorunda bırakıldığını anlattığını aktardı. Sarıaslan , "Kadınlar çok çalışır. Zor şartlar altında sebat eder ve pek çoğu şiddet mağduru olurmuş. Babaannem bunları anlatırken ben , onun anlattıklarını anlamaz ve umursamadan oyunuma devam ederdim." dedi.

Türk öğrenci , babaannesinin kendisine anlattıklarını yıllar sonra anladığını belirterek şunları söyledi: "O , gençler olarak bizlerin kendimizi yetiştirmemizi yani okula gitmemi , diplomamı almamı , bağımsız olmamı ve dünyayı değiştirmemi istiyordu.Bu , kadınlar ve gençlerin sesinin duyulmasını sağlayacak fitilin ateşlenmesi ile mümkün olacaktır. Karar alma mekanizmalarında kadınlara ve gençlere yer vermek , kadınları şiddetten korumak , cinsiyet eşitsizliğine son vermek ve gençlere hak ettikleri şekilde seslerini duyurma imkanı sağlamak için hayati öneme haizdir." diye ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =