Taşeron işçinin zam kararı çıktı ama...

 yhk  , sağlıkta çalışan bir kısım  Taşeron  işçislerine yüzde 5+5  zam  verdi. Ancak  işçinin  zammını kimse vermeye yanaşmadı. Son sözü Çalışma ve  Sosyal Güvenlik  Bakanlığı söyleyecek.

haber7
0

Çalışma ve  Sosyal Güvenlik  Bakanlığı nın , şartlarını iyileştirmek istediği 1 ,7 milyon  Taşeron  işçiye Yüksek Hakem Kurulu ndan (YHK) müjdeli karar çıktı. Ancak henüz uygulanamayan bu kararla ilgili süreç şöyle gelişti:

*Hak-İş e bağlı Öz Büro İş Sendikası , uzun uğraşlardan sonra sağlık alanında zor şartlarda çalışan  Taşeron  işçilerin önemli bir bölümünü sendika üyesi yapmayı başardı.

*Taşeron işçilerin çalıştığı şirketle toplu sözleşme masasına da oturan sendika , anlaşma sağlayamadı.

Yüzde 5+5  zam  aldı

*Bunun üzerine sendika , yasal hakkını kullanıp Yüksek Hakem Kurulu na (YHK) başvurdu.  yhk  da , yetkisini kullanıp uyuşmazlık maddelerini tek tek inceledi.

*Enflasyon ve hayat şartlarını dikkate alan  yhk  , işçilerin maaşına 2013 ün birinci ve ikinci 6 ayı için yüzde 5 artı 5 , 2014 için de yine yüzde 5 artı 5  zam  yapılması yönünde karar aldı.

*Bunun üzerine Öz Büro İş Sendikası da ,  yhk  kararını götürüp  Taşeron  şirketten kararların aynen uygulanmasını istedi.

*Ancak  Taşeron  şirket , devletten işi çok küçük bir kârla ihaleyle aldığını ,  yhk  kararlarını uygulaması halinde iflas edeceğini belirterek ,  zam  ve diğer sosyal hakları devletin ödemesini istedi.

Bunu uygulayamayız

*Sendika bu sefer de kurum yöneticilerinin kapısını çaldı. Bürokratlar ,  Taşeron  şirketle yaptıkları ihalenin Kamu İhale Kanunu hükümlerine tabi olduğunu , dolayısıyla yapılmış ihale şartlarını sonradan değiştirmeleri halinde suç işlemiş sayılacaklarını , Sayıştay ın kendilerine "ihaleye fesat karıştırmak"tan işlem yapabileceğini söylediler.

KİK ten de ‘hayır çıktı

...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 6 =