Taşeron Yasası hazır tüm sözleşmelilere kadro geliyor

Çalışma ve  Sosyal Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik kamuda  sözleşmeli  çalışan 150 bin kişiye müjdeyi verdi: Sadece belediyelerdeki değil , kamudaki  tüm  sözleşmelileri kadroya alıyoruz. Top Bakanlar Kurulu nda!

haber7
0

Akşam Gazetesi nden Cem Kılıç ın söyleşisinde Çalışma ve  Sosyal Güvenlik  Bakanı Faruk Çelik belediye ve kamudaki  tüm  sözleşmelere  kadro  verileceği müjdesini verdi. İşte söyleşinin o bölümü...

Sendikalar  Yasası  , İş Sağlığı ve Güvenliği  Yasası  , İntibak ,  Kamu Görevlilerine Toplu Sözleşme Yasası  gibi çalışma hayatına ilişkin pek çok reform yaptınız ama çalışma hayatının en önemli sorunu olan  taşeron  uygulaması devam ediyor. Bunu nasıl çözeceksiniz?

UZUN süredir bu konu üzerinde yoğun şekilde çalışıyoruz. Bugün herkes mevcut uygulamanın 21. yüzyıl Türkiye sine yakışmadığı konusunda hem fikir. Özellikle geçtiğimiz hafta içinde bu konuda yoğun mesailer harcadık.

En çok  taşeron  işçisi olan Enerji ve Sağlık Bakanlıklarıyla biraya geldik. Teknik açıdan çalışmalara devam edeceğiz. Bu çalışmaları önümüzdeki hafta tamamlamayı ve bir sonraki Bakanlar Kurulu nun gündemine getirmeyi planlıyoruz.

Yeni düzenleme nasıl olacak?

YENİ düzenlemeyle kamuda , KİT lerdeki ve özel sektördeki uygulamalar bir arada değerlendirilecek. Özellikle  taşeron  çalışan tanımı netleşecek. Sonuçta asıl işveren çalışanıyla alt işveren çalışanının hakları eşitlenecek.

Biz kıdem , yıllık ücretli izin ve çalışma süreleri bakımından sıkıntılar olduğunu biliyoruz. Öncelikle  taşeron  işlerin neler olacağı tanımlanmalı. Yani asıl işverenin yapması gereken işle  taşeron  olarak çalışanların hangi işleri yapabileceği ayrılmalı. Bu hafta içinde çalışmaları tamamlamayı planlıyoruz. Daha sonra hemen konuyla ilgili Bakanlar Kurulumuza bilgi vereceğiz.

Benim de yazdığım ve sizin de belirttiğiniz bir konu var. Eğer  taşeron  çözülecekse tazminat da devreye girer diye. Kıdem ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 5 =