Kullanıcı Adı: Şifre:
Son Dakika Haberleri
Ana Sayfa / GÜNDEM / Irak'ta Şiilerle Sünnilerden ortak gösterileri

Irak'ta Şiilerle Sünnilerden ortak gösterileri

Irak ta yönetim karşıtı sünni ve Şiiler ortak Cuma namazı kıldı. Namazın ardından binlerce kişi , Zulme Hayır adı altında gösteri düzenledi.

haber7 2013-01-18, 19:47:29 Okunma: 0 0 yorum

Başkent bağdat ın batısındaki ramadi , Felluce kentleri , kuzeydeki Samarra ve bağdat ın doğusundaki Şii çoğunluğa sahip sadr semtinde Sünniler ve Şiiler ortak cuma namazı kıldı. Cuma hutbelerinde , halkın haklı talepleri karşılanıncaya kadar eylem ve gösterilere devam edileceği belirtildi.

Gösteriden önce Cuma hutbesinde , mazlumlarla dayanışma için gösteriye katılmaları için davet edilen halktan particilik ve mezhepçilikten uzak durmaları istendi.

Okunan hutbelerde , tüm masum tutuklu ve mahkumların bir an önce serbest bırakılması , terörle mücadele kanununun 4. maddesi , Baas la mücadeleyi hedefleyen "Soruşturma ve Adalet" yasasının kaldırılması , Irak halkının bazı kesimlerini dışlayan politikalardan uzak durulması ve zulme son verilmesi istendi.

Hutbeyi okuyan Şeyh Nasır El-Saidi basına yaptığı açıklamada , yaptıkları gösterinin tüm dünyada haksızlığa uğrayan ve zulme maruz kalan tüm Müslümanlar ın ve insanların yanında olduklarının kanıtı olduğunu ve bu yolun Muhammed sadr la Mukteda sadr ın yolu olduğunu söyledi.

Bu arada , sadr semtinin imam ve hatibi Şeyh Ali El-Atvani , AA muhabirine yaptığı açıklamada , Seyit Mukteda sadr ın tabiriyle aziz kent El-Enbar daki gösterilerde dile getirilen talepler meşrudur. Haksız yere tutuklananlar , uzun süre hapis yatan masumlar serbest bırakılsın. Suçlu olanlar , halkın onurunu lekeliyorsa ...... Haberin devamini okumak icin TIKLAYINIZ

Paylas
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


1 + 2 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)Maliye Bakanlığı'nın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili ...
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Antalya Atatürk İlkokulu’nda ...
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Selçuk-Efes Havaalanı'ndan eğitim uçuşu ...
DENİZLİ’de, psikolojik tedavi gördüğü öğrenilen 42 yaşındaki ...