Kullanıcı Adı: Şifre:
Son Dakika Haberleri
Ana Sayfa / GÜNDEM / Dünya nüfusunun ne kadarı hangi dinden?

Dünya nüfusunun ne kadarı hangi dinden?

Dünya nüfusunun yüzde 32 sinin Hıristiyanlar , yüzde 23 ünün müslümanlar , yüzde 15 inin hindular , yüzde 7 ,1 inin budistler ve yüzde 0 ,2 sinin Yahudilerden oluştuğu belirlendi. Herhangi bir dine inanmayanlar ise Dünya nüfusunun yüzde 16 ,3

haber7 2012-12-18, 16:23:28 Okunma: 0 0 yorum

ABD deki pew Araştırma Merkezi nin Din ve Kamu Yaşamı Forumu , "2010 Dünyanın En Önemli Dini Gruplarının Büyüklüğü ve Coğrafi Dağılımı" adlı raporunu yayımladı.

230 ülke ve bölgede yapılan anketler ve nüfus kaydı araştırmalarına göre hazırlanan rapora göre dünyada 10 kişiden 8 i bir dini grup içinde yer alıyor. Bu da 2010 yılında 6 ,9 milyar olan Dünya nüfusunun yüzde 84 üne denk düşüyor.

YAHUDİ NÜFUSU YÜZDE 0.2

Rapora göre dünyada 2 ,2 milyar Hıristiyan (yüzde 32) , 1 ,6 milyar Müslüman (yüzde 23) , 1 milyar Hindu (yüzde 15) , 500 milyon Budist (yüzde 7) ve 14 milyon Yahudi (yüzde 0 ,2) yaşıyor. Bunlara ek olarak Afrika , Amerika , Asya ve Avustralya da geleneksel dinlere inanan 400 milyon kişi (yüzde 6) var.

58 milyon kişi (yüzde 1) ise Jainizm , Sihizm , Şintoizm , Taoizm , Tenrikyo ve Zerdüştlük gibi diğer Dünya dinlerine inanıyor.

DİNSİZLER EN BÜYÜK 3. GRUP

Herhangi bir dini gruba ait olmayanların sayısı ise 1 ,1 milyar (yüzde 16) olarak belirlendi. Dinsizler , Hıristiyanlar ve Müslümanların ardından en büyük üçüncü grubu oluşturuyor. Bu grupta Tanrı ya ya da evrensel bir ruha inanan , ancak kendisini belirli herhangi bir dini grubun üyesi olarak tanımlamayan kişiler de yer alıyor.

Dini grupların coğrafi ...... Haberin devamini okumak icin TIKLAYINIZ

Paylas
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


1 + 2 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)Maliye Bakanlığı'nın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili ...
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Antalya Atatürk İlkokulu’nda ...
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Selçuk-Efes Havaalanı'ndan eğitim uçuşu ...
DENİZLİ’de, psikolojik tedavi gördüğü öğrenilen 42 yaşındaki ...