Suriyeli kadınlar ile ilgili şok iddia!

Suriye deki içsavaş nedeniyle mülteci durumuna düşenlerin içler acısı hali bitmiyor. Ürdün sınırına giden  Suriyeli  kadınları zengin Araplar seçmece şekilde satın alındığı  iddia  edildi.

haber7
0

İtalya nın saygın gazetelerinden "Corriere della Sera" , mülteci kamplarındaki  Suriyeli  kadınların Körfez ülkelerindeki Arap zenginlerine satıldığı yönündeki iddialara yeni bir boyut kazandırdı. Gazetenin haberine göre , "düşük fiyatlı gelinler" adı altındaki "satışları" , bizzat mülteci kampında gönüllü olarak çalışan yerel insani yardım görevlileri yapıyor.

Hürriyet in haberine göre , kamplarda kalan reşit olmayan kızlar 1000-2000 euro (2 ,300-4 ,600 TL) , dul  kadınlar  ise 4 ,500 euroya (10 ,300 TL) kadar alıcı buluyor. Satışların özellikle Ürdün sınırında gerçekleştiği öne sürüldü. "Corriere della Sera" iddialarına kaynak olarak insan hakları kuruluşu "Bridge to Freedom Foundation"ın kurucusu ABD li Cassandra Clifford u gösterdi.

Türkiye , Lübnan , Irak ve Ürdün deki mülteci kamplarına 500 bin  Suriyeli  nin sığındığını hatırlatan gazete , Ürdün ün Zaatari kampındaki insani yardım kuruluşu "Kitab el Sunna" nın temsilcisi Ziyad Hamad ın görüşlerini de aktardı.

Hamad , "Bu asla bir sömürü değil bir cömertlik. Bu para , ekmek bulamayanlar için bir şans. Gidip başka bir zengin ülkede paşalar gibi yaşayacaklar. Bazen kendileri bize başvurarak Bizi Araplara satın isteğinde bulunuyorlar. Hayatlarının değişmesi için büyük bir fırsatı kaçırmak istemiyorlar" diye kendini savundu.

Ebu Yusuf soyadlı 27 yaşındaki üç çocuklu  Suriyeli  dul bir kadın ise , "Elbette bir  Suriyeli  adamla evlenmek isterim. Ancak geriye dönüp böyle bir şansı yakalamam zor. Kocam Esad yanlılarınca katledildi. Üç çocuğa artık nasıl bakabilirim? 55 yaşındaki bir Suudi mühendise gelin olmayı kabul ettim. Benim gibi dul kadınların onlarcası böyle refah getirecek bir yeni hayatı düşlüyor" dedi.

Hatay mülteci kampında yaşayan 42 yaşındaki  Suriyeli  eylemci Nahel Kadri ise , "Çok şükür burada Ürdün ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
4 + 7 =