milliyet
0

2013 Yılı Programının Uygulanması , Koordinasyonu ve İzlenmesine Dair  Bakanlar Kurulu  Kararı Eki , Resmi Gazete’nin bugünkü mükerrer sayısında yayımlandı.

-Asgari  ücret  ne kadar artacak?-

Asgari ücretin  2013  yılı Ocak-Temmuz aylarında yüzde 3 oranında , devredilen  SSK  ve devredilen  Bağ-Kur   emekli  aylıklarının ise bir önceki 6 aylık  enflasyon  tahminine göre Ocak ve Temmuz aylarında sırasıyla yüzde 5 ,32 ve yüzde 2 ,34 oranın artırılması öngörüldü.

Önümüzdeki yıl , yapılandırma kapsamında 1 ,8 milyar lira gelir elde edilmesi bekleniyor. Buna karşın ,  emekli  aylıklarına ilişkin intibak düzenlemesinin 2 ,7 milyar lira tutarında ek yük getireceği tahmin edildi.

2013 yılında  sosyal güvenlik  kuruluşlarının toplam gelirlerinin 151 ,5 milyar lira , toplam giderlerinin 176 ,3 milyar lira ve gelir-gider açığının ise 24 ,9 milyar lira olacağı tahmin edildi.

__adhoodAsync( 5331 ,300 ,250 );


-Kamu yatırım politikası-

Eğitim , sağlık , teknolojik araştırma , ulaştırma ,  içme suyu  , adalet hizmeti sektörleri ile bilgi ve iletişim teknolojilerinin geliştirilmesine yönelik altyapı yatırımlarına öncelik verilecek.

Kamu yatırımları , başta Güneydoğu  Anadolu  Projesi (GAP) , Doğu  Anadolu  Projesi (DAP) ,  Konya  Ovası Projesi (KOP) , Doğu  Karadeniz  Projesi (DOKAP) kapsamındaki yatırımlar olmak üzere , bölgeler arası gelişmişlik farklarını azaltmayı ve bölgesel gelişme potansiyelini değerlendirmeyi hedefleyen ekonomik ve sosyal altyapı projelerine yoğunlaştırılacak.

Kamu altyapı yatırımlarının gerçekleştirilmesinde  özel sektör  katılımını artırıcı modellerin kullanımı yaygınlaştırılacak.

-Kamu gelir politikası-

Vergi düzenleme ve uygulamalarında istikrar ve ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 7 =