Bingöl de 1971 depreminin izleri siliniyor

 bingöl  de  1971  yılında meydana gelen depremde evleri yıkılan vatandaşlar için yaptırılan  deprem  konutları ,  Kentsel Dönüşüm Projesi  kapsamında yıktırılıyor.

haber7
0

Bingöl de  1971  yılında meydana gelen depremde evleri yıkılan vatandaşlar için yaptırılan  deprem  konutları ,  bingöl  Belediyesi ile  Toplu Konut İdaresi Başkanlığı  (TOKİ) işbirliğiyle hazırlanan  Kentsel Dönüşüm Projesi  kapsamında yıktırılıyor.  

Kentsel Dönüşüm Projesi nin uygulanacağı İnönü Mahallesi ndeki yıkım çalışmalarını inceleyen Belediye Başkanı Serdar Atalay , yaptığı açıklamada , 1972 yılında yapılan konutların yıktırılıp yerine , hak sahipleri ve diğer ihtiyaç sahiplerine satılacak dairelerin yeniden yapılacağını söyledi.  

Bingöl de 22 Mayıs  1971  tarihinde meydana gelen 6 ,8 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar için yaptırılan afet konutlarının 40 yıllık ekonomik ömürlerini tamamladığını ifade eden Başkan Atalay , şöyle devam etti:   40 yıllık ekonomik ömrünü tamamlamış ve  deprem  açısından risk arz eden 514 daireyi yıkıyoruz ve yerine bin 376 daire , ticaret alanı , belediye binası , camisi ve sosyal tesisi , tüm sosyal donatı , yeşil ve spor alanlarıyla birlikte çok modern bir site oluşturuyoruz. Toplamda 137 dönümlük bir alan. Projenin büyüklüğü 150 milyon liradır. Proje şu ana kadar yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Şu anda TOKİ tarafından hazırlanan yapım ihalesiyle de bu yeni konutlara başlamış olacağız. 2 yıl içerisinde de yeni konutları hak sahiplerine ve satın alan vatandaşlara teslim edeceğiz.     

Örnek proje

Bingöl  Kentsel Dönüşüm Projesi  nin Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi nde yapılan ve kendi kendini finanse eden örnek bir proje olduğunu belirten Atalay , projenin ihalesinden sonra Kültür Mahallesi ndeki 2 etap  Kentsel Dönüşüm Projesi  ne başlayacaklarını bildirdi.  

Projenin ihalesinden sonra 151 dönümlük bir alanda toplamda yaklaşık 300 bin ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 5 =