Japon kadınların Türk bonosu aşkı patladı

 kimonolu  kadınlar , 6 ayda 2 milyar dolarlık  Türk  Lirası cinsi bono satın aldı..

sonhaberler
0

Japon ev kadınları , yatırımlarında yeniden yüksek faizli  Türk  tahvillerini tercih etti
Ülkelerinde neredeyse sıfır faizle borçlanabilen  Japon  ev kadınları , yatırımlarında yeniden yüksek faizli  Türk  tahvillerini tercih etti. Financial Times , 2000 lerde Bayan Watanabe olarak anılmaya başlanan  kimonolu   kadınların  , 6 ayda 2 milyar dolarlık  Türk  Lirası cinsi bono satın aldığını yazdı. Barclays , yılsonunda bu rakamın 6 milyar dolara çıkacağını açıkladı. Brezilya da faizlerin düşmesi , Türkiye yi yine  japonya  da popüler yaptı.

FAİZLER SIFIRA İNİNCE TL TAHVİLLERİNE İLGİ PATLADI

Durgunluk korkusuyla faizlerin neredeyse sıfıra indiği  japonya  da yatırımcıların TL tahvillere ilgisi alevlendi. Avrupa Bölgesi ndeki borç krizi nedeniyle yatırımcılar parasını nereye yatıracağı konusunda net bir karar veremezken ,  Türk  Lirası cinsi tahviller yine  Japon  ev kadınlarının gözdesi oldu. Geçmiş yıllarda  japonya  daki düşük faizlerden borçlanarak yüksek faizli  Türk  tahvillerine yatırım yapan (carry-trade) yatırımcıların TL cinsi tahvillere ilgisi , hatırı sayılır seviyelere geldi. Financial Times gazetesinin haberine göre , 2000 li yıllarda başlayan Bayan Watanabe furyası yeniden hortladı.

6 AYDA 2 MİLYAR DOLARLIK TALEP

Kimonolu  Japon  ev kadınlarının artan Türkiye iştahı ile 2010 dan sonra 136 milyon dolar düzeyinde olan TL cinsinden bono satışı bu yılın ilk 6 ayında 2 milyar dolara kadar çıktı. Gelişmekte olan ülkeler arasında Bayan Watanabe nin Türkiye yi tercih etmesindeki en önemli etken , yüzde 8 e yakın getiri sağlayan  faiz  ve 2011 başından bugüne kadar TL nin yen karşısında yüzde 20 den fazla değer kazanmış olması. Barclays , ilk 6 ayın ışığında  Japon   kadınların  Türkiye ye olan ilgisinin daha da artacağı düşüncesinde. Analistler , 2 milyar dolarlık TL cinsinden bono ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =