Olimpiyatlarda yaşanan ilginç olaylar

İngiltere nin başkenti  Londra  nın üçüncü kez ev sahipliği yapacağı olimpiyat oyunlarında , tarih boyunca birçok  ilginç  olay yaşandı.

haber7
0Diskalifiye olaylarından , altın madalya hikayelerine , olimpiyat oyunları için yapılan harcamalar ve hazırlıklara kadar tarihte olimpiyat oyunlarında  yaşanan  bazı  ilginç   olaylar  şöyle:

-1928 yılındaki Amsterdam Olimpiyat Oyunlarında , Avustralyalı kürekçi Henry Pearce , çeyrek finalde yarışırken kayığını durdurarak , nehirden geçmekte olan ördek sürüsüne yol verdi. Pearce duraksamasına karşın , altın madalyayı ülkesine götürmeyi başardı.

-1904 yılında Amerikalı maraton koşucusu Fred Lorz , St Louis de yapılan oyunlarda yarışın büyük bir bölümünü arabaya binerek tamamladığı ortaya çıkınca diskalifiye oldu.

-Londra Olimpiyat parkındaki 269 milyon sterline yapılan ve yüzme ile dalış yarışlarının yapılacağı Aquatics Centre , vatoz balığı şeklinde tasarlandı. 17 bin 500 kişi kapasiteli merkez , kuşbakışı bakıldığında , yüzen vatoz balığı görünümünde.

-Tarzan filmleriyle bilinen ve 12 Tarzan filminde oynayan ABD li aktör Johnny Weismuller , 1924 ve 1928 olimpiyat oyunlarında yüzmede beş altın madalya kazandı.

-Uçan hedef atıcılığında , 1900 yılındaki olimpiyat oyunlarında kilden güvercin yerine gerçek güvercinler kullanıldı ve müsabakalarda 300 güvercin öldürüldü.

-1948 yılındaki  Londra  Olimpiyat oyunlarında kötü hava koşulları nedeniyle , oyunlar akşam karanlığına sarkınca , araba farlarıyla mücadelelerin yapıldığı alanlar aydınlatıldı.

-Olimpiyat oyunlarındaki madalya töreninde , her ülkenin milli marşı kural gereği üç dakikadan fazla çalınamıyor. Uruguay ın altı buçuk dakika uzunluğundaki milli marşı ise bu kurala uymuyor.

-Londra 2012 Olimpiyat Oyunlarında , doğal hayatı korumak için olimpiyat parkına 500 kuş ile 150 yarasa yuvası yerleştirildi.

-Antik Yunan döneminde Olympia da ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 1 =