Emekli olacaklara askerlik müjdesi

Hükümet ,  Emekli  olurken halk arasında ‘askerliği saydırma’ olarak bilinen , uygulama için çözüm üretecek.

sonhaberler
0

Emekli olurken  askerlik  süresinin sigortaya eklenmesi için çalışanların ödediği parayı devletin üstlenmesi için çalışma başlatıldı. Milli Savunma Bakanlığı nın konuyla ilgili hazırladığı düzenleme , ekonomi bakanlıkları tarafından onaylanırsa , halk arasında askerliği saydırma olarak bilinen  askerlik  borçlanmasını devlet üstlenecek.

ASKERLİK BORÇLANMASINA SON

Star gazetesinin haberine göre; Devlet askerlikte geçen süreler için tabandan prim ödeyecek. Böylece , askerliğini er ve erbaş olarak yapan vatandaşlar , emekliliklerinde ceplerinden para ödeyerek  askerlik  borçlanması yapmak zorunda kalmayacak. Mevcut sistemde ,  askerlik  görevini yerine getiren er ve erbaşların sadece , sağlık giderleri devlet tarafından karşılanıyor.  askerlik  süresi ise emeklilik aşamasında , borçlanma yöntemiyle sigortalılık süresine ekleniyor.

5-35 BİN LİRA ÖDENİYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı nın , 1 Temmuz-31 Aralık 2012 dönemine ilişkin belirlediği katsayılar dikkate alındığında , 1 günlük  askerlik  borçlanması için en az 10.03 lira , en yüksek ise 65.21 lira ödemek gerekiyor. Eğer bir sigortalı , 18 ay üzerinden  askerlik  borçlanması yapmak isterse , en az 5 bin 417 lira , en yüksek ise 35 bin 212 lira prim ödemek zorunda kalıyor. Üzerinde çalışılan yeni sistemde ise bu yük , devlet tarafından üstlenilecek. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanarak ilgili bakanlıkların görüşüne sunulan yasa tasarı taslağında er ve erbaşların ,  askerlik  görevini gerçekleştirdiği dönemlerde sigorta primi ödenmesi öngörülüyor. Primler , yükümlülerin silah altına alınması ile başlayacak ve terhisle birlikte sona erecek. Yine primler çalışanlar gibi aylık olarak ve tabandan ödenecek. Böylece ,  askerlik  hizmeti nedeniyle , işini bırakmak zorunda kalanların da prim ödemeleri de ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
9 + 3 =