TİGEM  arıcılık için kolları sıvadı

TİGEM Genel Müdürü Mehmet Halis Bilden , yaptığı açıklamada ,  TİGEM  in tarım ve tarıma dayalı sanayinin ihtiyacı olan her türlü mal ve hizmetleri üretmek amacıyla kurulduğunu hatırlatırken , kuruluşun gerek hayvancılıkta , gerek bitkisel üretimde , gere

hurriyet
0

TİGEM in mevcut faaliyetlerinin yanı sıra  arıcılık  faaliyetlerine de başladığını bildiren Bilden , şu anda 4 işletmede , 2 bin kovanlarının olduğunu ifade etti.
Arıcılık faaliyetlerine başlarken asli amaçlarının bal üretimi olmadığına işaret eden Bilden , Arı , tohumculukta çok önemli bir argümandır , çiçekten çiçeğe konar döllenmeyi kolaylaştırır , birinci amaç. İkinci amaç da tabii bal üretimi diye konuştu.

Arılar işletme işletme gezecek

Bu yıl 15 ton bal üretmeyi hedeflediklerini belirten Bilden ,  arıcılık  faaliyetlerine dönük bir ekip kurduklarını ve bu ekibin arıları hangi işletmede çiçek varsa oraya götüreceğini kaydetti.

Bilden , Mesela Dalaman İşletmesi nde narenciye var , narenciyenin çiçek açma döneminde Dalaman a götürecekler , sonra Iğdır a , Karacabey e diğer işletmelere dedi.

Amaçlarının 3 yıl içerisinde  arıcılık  faaliyetlerini 10 bin kovanda sürdürmek olduğunu ifade eden Bilden , bu şekilde bal üretimini 100-120 tona çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Tohumların kalitesi de artacak

TİGEM in tohumculuk alanındaki çalışmaları dikkate alındığında ,  arıcılık  faaliyeti ile tohumların da kalitesini artırmış olacaklarını belirten Bilden , şunları kaydetti:
Biz damızlıkçı bir kuruluşuz , hem büyükbaş ve hem de küçük baş hayvanlarımız var.

Bu faaliyeti sürdürürken , tabii bunlardan süt de elde ediliyor. Aslında süt üretimi bizim asli görevimiz değil ama her yıl 40-50 bin ton sütümüz var satıyoruz. Yani ticari anlamda bir ürün verince onu değerlendiriyoruz.

Bala da böyle bakmak gerekiyor. Tohumlardaki döllenmeyi kolaylaştırmak için yapacağımız  arıcılık  faaliyetinin sonucunda da bal elde edeceğiz. Sonbahar gibi ya da Ağustos tan sonra ilk sağım olacak , ilk sağımla birlikte piyasaya ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorumlar
64x64

ziyaettin karaarslan

30 Eylül 2012, Pazar 08:12:01

teşekür


başarıların devamını dilerim geç kalmış olsanızda yinede iyi bir işi başlatmak yürütmek güzel olacaktır başarılar dilerim
Yorum Yaz
2 + 1 =