Almanya da Müslümanları korkutan çatışma

 Almanya  da Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki seçimler öncesi Müslüman grup Selefilerle , ırkçı grup Pro-NRW arasında  çatışma  yaşanıyor. Alman polisi iki radikal grup arasındaki çatışmayı önlemek için geniş güvenlik önlemleri aldı.

ntv
0

Kuzey Ren vestfalya eyaletindeki seçimler öncesi  Almanya  da aşırı sağcı Pro-NRW ve Müslüman grup Selefiler arasında Bonn kentinde  çatışma  yaşanmıştı. Alman polisi benzer bir saldırının bugün Köln kentinde meydana gelmemesi için geniş güvenlik önlemleri aldı. Seçim öncesi  Almanya  daki yabancıları ve Müslüman grupları hedef alan Pro-NRW , Köln ün Ehrenfeld mahallesinde bulunan bir caminin önünde protesto gösterisi düzenleyeceğini açıkladı. Selefiler in Pro-NRW grubuna taş ve sopalarla müdahale etmesinden çekinen Alman polisi alarmda. Köln Emniyet müdür yardımcısı Michael Temme , "Seçim çalışmaları sürecinde yapılan barışçıl gösterilere izin vereceğiz. Ancak bu gösterilerde şiddette başvuranlara asla izin vermeyeceğiz" dedi. Ehrenfeld mahallesi Belediye Başkanı Josef Wirges ise , Pro-NRW grubuna ve aşırı sağa karşı bir gösteri düzenleyeceklerini açıkladı. SELEFİLERDEN ÇAĞRI
Almanya daki Selefiler ise internet üzerinden taraftarlarına çağrı yaparak , aşırı sağcıların cami önlerinde gösteri yapmasına engel olunması için destek istedi.

Aşırı sağcı Pro-NRW dün Bielefeld , Münster ve Hagen kentlerinde de benzer eylemler yaptı. Bu kentlerde herhangi bir  çatışma  yaşanmadı. 

Selefiler ,  Almanya  da "Her eve bir Kur an-ı Kerim" sloganıyla 25 milyon adet Kur an-ı Kerim dağıtacaklarını açıklamıştı. Kuzey Ren Vestfalya daki seçimler öncesi ,  Almanya  da camii yapılmasına karşı çıkan ırkçı gruplar , bunu seçim malzemesi yapmıştı. Geçtiğimiz hafta iki grup arasında Bonn kentinde  çatışma  çıkmıştı. Alman yetkililer seçim sürecinde Pro-NRW nin karitatür kullanmasına ise izin verdi. Almanya nın en büyük eyaleti Kuzey Ren Vestfalya da 13 Mayıs ta halk sandık başına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 2 =