Şırnak ve Şırnak-Silopi barajları tamamlandı

DSİ 10. Bölge Müdürlüğü nce  Şırnak  ta yapılmakta olan 5 barajdan  Şırnak  ve Şırnak-Silopi  barajları  tamamlandı.

haber7
0

DSİ 10. Bölge Müdürü Turkay Özgür ,yaptığı açıklamada ,  Şırnak  ta 7 su şişirme bendinin , 5 baraj adı altında yapıldığını , bu barajların; Musatepe-Çetintepe ,  kavşaktepe  ,  uludere-ballı  ,  Şırnak  ve Şırnak-Silopi olduğunu söyledi.

Bunlardan  Şırnak  ve Şırnak-Silopi barajlarının tamamlandığını , tamamlanan barajların geçici kabul aşamasına geldiğini kaydeden Özgür , su tutulmaya da başlandığını bildirdi. Turkay Özgür , Şırnak-Silopi Barajı nın Hezil Çayı üzerinde inşa edildiğini ve bu baraj sayesinde yaklaşık 100 bin nüfuslu Silopi ilçesinin içme suyunun temin edileceğini kaydetti.

Barajlarda aynı zamanda enerji üretiminin de yapılacağını ifade eden Özgür , Ortasu üzerinde Hezil Çayı ile birleşmeden önce  Şırnak  Barajı nın yapıldığını , bunun da bittiğini aktardı.

Şırnak Barajı nın taşkınları önleme ve enerji amaçlı olduğunu anlatan Özgür , Uludere Barajı çalışmalarının ise devam ettiğini , bu yıl içinde tamamlanacağını dile getirdi.

Alternatif yol yapılacak

Diğer barajlarının bitirilmesi için Karayollarının yeni Şırnak-Hakkari yolunu yapması gerektiğini ifade eden DSİ 10. Bölge Müdürü Turkay Özgür , şöyle dedi:

Karayolları Şırnak-Hakkari karayolunu bitirinceye , alternatif yolu bitirip teslim edinceye kadar , biz ulaşımı kesemediğimiz için baraj inşaatlarında çalışma yapamıyoruz.

Çalışma yapılırsa Şırnak-Hakkari karayolu iptal edilmiş olur. Arazi şartlarından ve çok büyük bir çalışma gerektirdiği için baypas yol da veremiyorlar. Karayolları ile ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =