Lidyalılar sadece parayı bulmamış

Sardes Antik Kenti nde yürütülen kazılar , başka alanlarda da öncü olduklarını ortaya çıkardı. Kazılar ,  Lidyalılar  ın parfümeri , masaj , ticaret gibi başka alanlarda da öncü olduğunu ortaya koydu.

haber7
0

Tarihte  parayı  icat eden , basan ve ilk kez değer karşılığı ödeme aracı olarak kullanan uygarlık olarak bilinen Lidya uygarlığının başkenti olan Manisa nın Salihli ilçesi sınırlarındaki Sardes Antik Kenti nde yürütülen kazılar ,  Lidyalılar  ın parfümeri , masaj , ticaret gibi başka alanlarda da öncü olduğunu ortaya çıkardı.

Tarihte 150 yıl gibi kısa sayılabilecek bir dönem hüküm süren uygarlığın başkentindeki kazılar üzerine çeşitli araştırmalar yürüten ve rehberlik de yapan Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uçar , araştırma sonuçlarını "Paranın Doğduğu Kent: Sardes" adlı kitabında topladı.

Uçar , yaptığı değerlendirmede , tarihe damga vuran en önemli uygarlık olarak nitelediği Lidya Krallığının bilim , sanat , mimari , tekstil ve madencilik gibi alanlarda pek çok ilki hayata geçirdiğini kaydederek , zirvedeyken yıkılan uygarlığın ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
8 + 5 =