Kullanıcı Adı: Şifre:
Son Dakika Haberleri
Ana Sayfa / GÜNDEM / Lidyalılar sadece parayı bulmamış

Lidyalılar sadece parayı bulmamış

Sardes Antik Kenti nde yürütülen kazılar , başka alanlarda da öncü olduklarını ortaya çıkardı. Kazılar , Lidyalılar ın parfümeri , masaj , ticaret gibi başka alanlarda da öncü olduğunu ortaya koydu.

haber7 2011-12-13, 12:53:33 Okunma: 0 0 yorum

Tarihte parayı icat eden , basan ve ilk kez değer karşılığı ödeme aracı olarak kullanan uygarlık olarak bilinen Lidya uygarlığının başkenti olan Manisa nın Salihli ilçesi sınırlarındaki Sardes Antik Kenti nde yürütülen kazılar , Lidyalılar ın parfümeri , masaj , ticaret gibi başka alanlarda da öncü olduğunu ortaya çıkardı.

Tarihte 150 yıl gibi kısa sayılabilecek bir dönem hüküm süren uygarlığın başkentindeki kazılar üzerine çeşitli araştırmalar yürüten ve rehberlik de yapan Salihli Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uçar , araştırma sonuçlarını "Paranın Doğduğu Kent: Sardes" adlı kitabında topladı.

Uçar , yaptığı değerlendirmede , tarihe damga vuran en önemli uygarlık olarak nitelediği Lidya Krallığının bilim , sanat , mimari , tekstil ve madencilik gibi alanlarda pek çok ilki hayata geçirdiğini kaydederek , zirvedeyken yıkılan uygarlığın mirasına , aynı toprakları paylaştığı eski Helenler ile kendisini tarihten silen persler in sahip çıktığını anlattı.

Bugün zenginliği anlatmak için kullanılan "Karun kadar zengin" tabirinin aslında son Lidya Kralı Croesos un (Krezüs-Karun) isminden geldiğini hatırlatan Uçar , tüm bunlara rağmen Lidyalılar ın tarihte hak ettiği yeri ...... Haberin devamini okumak icin TIKLAYINIZ

Paylas
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


2 + 9 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)Maliye Bakanlığı'nın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili ...
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Antalya Atatürk İlkokulu’nda ...
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Selçuk-Efes Havaalanı'ndan eğitim uçuşu ...
DENİZLİ’de, psikolojik tedavi gördüğü öğrenilen 42 yaşındaki ...