Aleviler Nevşehir e akın ediyor

Her yıl Hacıbektaş ilçesinde düzenlenen etkinlikler için bugün Alevliler coşku içinde  nevşehir  e  akın  ediyor

sonhaberler
0

18 Ağustos tarihine dek sürerecek 22. Uluslararası  hacı bektaş veli  Anma Kültür ve Sanat Etkinlikleri bugün başlıyor.

ETKİNLİK SAYGI DURUŞU VE İSTİKLAL MARŞI YLA BAŞLAYACAK

Yurtiçinde ve dışında yaşayan onbinlerce  alevi  ve Bektaşi etkinlikler sebebiyle  nevşehir  e geldi.

Binlerce Alevi-Bektaşi nin de buluştuğu Hacıbektaş ilçesindeki etkinlikler , bugün Cumhuriyet Meydanı ndaki Atatürk anıtına çelenklerin konulması , saygı duruşu ve İstiklal Marşı nın okunmasıyla başlayacak..

Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi nde araştırmacı yazar İsmail Saçlı nın divan başkanlığını yapacağı ve  alevi  Bektaşi dernek , vakıf ve federasyon temsilcilerinin katılımı ile  alevi  çalıştaylarının sonuç raporunun değerlendirilmesi ile başlayan etkinlikler daha sonra  nevşehir  Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bölümü nün katılımcılara vereceği konser ile devam edecek.

Etkinlikte ayrıca Karacaahmet Sultan Derneği Semah ekibi gösteri yapacak ve DoğanYılmaz , Grup Eylül , Hasan Karayol , Nebih Nafile ve Mustafa Çağdaş Yıldız  alevi  nefeslerini seslendirecek.

BİDONLAR ŞİFALI SU İÇİN SIRALANDI

İlçeye gelen  alevi  ve Bektaşiler , Hacı Bektaş-ı Veli nin türbesinin bulunduğu , 1964 yılında müzeye çevrilen Hacı Bektaş-ı Veli Dergahını ziyaret  ediyor  , bahçesindeki Arslanlı Çeşme den akan suyu içerek huzur buluyor.

İnanışa göre , 3 kurnalı mermer aslan heykelinin ağzında akan su birçok hastalığa iyi geliyor ve içenlere huzur veriyor. Hacıbektaş a gelenler , şifa için bu çeşmenin suyunu yanlarında getirdikleri bidonlara doldurup evlerine de götürüyor.

DELİKLİ TAŞ

Anadolu ya yolu düşen her  alevi  ve Bektaşi nin mutlaka ziyaret ettiği ilçeye gelenler , ilçe merkezinin yaklaşık üç kilometre doğusundaki Çilehane yi de ziyaret etmeden ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
1 + 3 =