Uday film oldu: Şeytan ın Dublörü

Saddam Hüseyin in büyük oğlu  Uday  ın yıllarca  Dublörü  olarak görev yapan ve ABD de 29 Temmuz da gösterime giren "Şeytan ın Dublörü" (The Devil s Double) filmine konu olan Latif Yahya nın hikâyesinin tümüyle uydurma olduğu iddia ediliyor

haberturk
0

IRAK ta 2003 yılında başlayan işgalin ardından devrilen Devlet Başkanı Saddam Hüseyin in büyük oğlu  Uday  ın uzun yıllar "dublörü" olarak görev yapan Latif Yahya nın hayat hikâyesini konu alan "Şeytan ın Dublörü" (The Devil s Double) filmi , İngiltere de gösterime girmeden önce hikâyesinin gerçek olup olmadığı tartışmalarıyla gündeme geldi.
1991 yılında Irak tan kaçarak Avrupa ya giden Yahya nın hikâyesi , o dönemde Batı basınında geniş yer bulmuştu. 2003 yılının Temmuz unda kardeşi Kusay ile birlikte Amerikan askerlerince öldürülünceye kadar , Irak halkına yaşattığı terörle anılan  Uday  ın , suikast girişimlerinden korunmak için tuttuğu Yahya , oğul Hüseyin e tıpatıp benzemek için bir dizi estetik operasyon geçirdiğini öne sürüyordu.

UDAY IN YAKIN ÇEVRESİ YALANLIYOR
Uday ın bir kız arkadaşı ile yaşadığı yakınlaşma nedeniyle hayatının tehlikeye girdiğini öne sürerek Irak tan kaçan Yahya , 1987-1991 yılları arasında dublörlük rolünü üstlenirken 12 suikast girişimi atlattığını iddia ediyordu. ABD de gösterime giren filmle birlikte yeniden gündeme gelen Yahya nın hikâyesine ,  Uday  ın yakın çevresinden yalanlamalar gelmeye başladı. Irak tan 1998 yılında kaçan ,  Uday  ın yakın adamlarından  adamlarından Haytham Ajmaya , Yahya nın hikâyesinin tamamen uydurma olduğunu öne sürdü. Saddam Ailesi nin estetik doktoru da , Yahya yı hayatı boyunca görmediğini ve kendisine hiçbir operasyon yapmadığını açıkladı. İngiliz basını , filmin Yeni Zelandalı yönetmeni Lee Tamahori nin , hikâyenin gerçekliğini araştırmadan projeye girmesi nedeniyle şimdiden eleştiri oklarına hedef olduğu yorumunu yaptı.

İNGİLTERE DE 10 AĞUSTOSTA GÖSTERİME GİRECEK
Latif Yahya nın romanından  Michael Thomas  tarafından uyarlanan ve Yeni Zelandalı Lee Tamahori nin yönettiği ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 9 =