Kullanıcı Adı: Şifre:
Son Dakika Haberleri
Ana Sayfa / SAĞLIK / Benler kanser habercisi mi?

Benler kanser habercisi mi?

Onlar hayatı tehdit ediyor mu?

haberturk 2011-07-20, 10:49:51 Okunma: 42 0 yorum

Hayatımıza giren fiziksel ve kimyasal etkenlerin ve özellikle güneşin etkisiyle vücudumuzda giderek çoğalan Benler Malign melanom adı verilen tür dışında yayılmayan , uzun süreler bile hayatı tehdit etmeyen ancak şekil bozukluğuna yol açan kanser türleridir. Uzmanlar benlerin kanserleşmesi yaygın bir fobi olduğunu ve Bu konuda bilgilenmenin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Sait Çal , "Benlerin çıkması genetik olarak kodlandığından engellenemez , ancak Ben çıktıktan sonra kontrol edilebilir. Önceden varolan benlerde renk koyulaşması , birdenbire büyüme , kanama , etrafının kızarması , yakın çevresinde yeni küçük koyu benlerin çıkması veya şeklinin değişmesi , simetrisinin bozulması gibi değişimler görülürse doktara başvurulmalıdır." dedi.

Benlerden kaynaklanmayıp direkt kanserleşen başka türde cilt kanserlerinin de bulunduğunun altını çizen Dr. Çal; "Bunlarında çoğu güneş etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle burun ile , kulak memesine çizilen çizginin üst kısmında yer alırlar. Küçük ortası kabuklu , deriden kabarık veya çökük yaralardır. Bu yüzden özellikle bu bölgelerde iyileşmeyen yara var ise bu önemlidir ve deri hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekir." diye konuştu.

Ozon delinmesi ile artan güneş ışınlarından korunmanın gerektiğini belirten Sait Çal , Özellikle yazın , 6 ...... Haberin devamini okumak icin TIKLAYINIZ

Paylas
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


8 + 1 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)Maliye Bakanlığı'nın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili ...
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Antalya Atatürk İlkokulu’nda ...
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Selçuk-Efes Havaalanı'ndan eğitim uçuşu ...
DENİZLİ’de, psikolojik tedavi gördüğü öğrenilen 42 yaşındaki ...