Benler kanser habercisi mi?

Onlar hayatı tehdit ediyor mu?

haberturk
0

Hayatımıza giren fiziksel ve kimyasal etkenlerin ve özellikle güneşin etkisiyle vücudumuzda giderek çoğalan  Benler   Malign melanom  adı verilen tür dışında yayılmayan , uzun süreler bile hayatı tehdit etmeyen ancak şekil bozukluğuna yol açan  kanser  türleridir. Uzmanlar benlerin kanserleşmesi yaygın bir fobi olduğunu ve Bu konuda bilgilenmenin önemli olduğunu vurguluyorlar.

Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. Sait Çal , "Benlerin çıkması genetik olarak kodlandığından engellenemez , ancak  Ben  çıktıktan sonra kontrol edilebilir. Önceden varolan benlerde renk koyulaşması , birdenbire büyüme , kanama , etrafının kızarması , yakın çevresinde yeni küçük koyu benlerin çıkması veya şeklinin değişmesi , simetrisinin bozulması gibi değişimler görülürse doktara başvurulmalıdır." dedi.

Benlerden kaynaklanmayıp direkt kanserleşen başka türde cilt kanserlerinin de bulunduğunun altını çizen Dr. Çal; "Bunlarında çoğu güneş etkisi ile ortaya çıkmaktadır. Genellikle burun ile , kulak memesine çizilen çizginin üst kısmında yer alırlar. Küçük ortası kabuklu , deriden kabarık veya çökük yaralardır. Bu yüzden özellikle bu bölgelerde iyileşmeyen yara var ise bu önemlidir ve deri hastalıkları uzmanına gidilmesi gerekir." diye konuştu.

Ozon delinmesi ile artan güneş ışınlarından korunmanın gerektiğini belirten Sait Çal , Özellikle yazın , 6 aylıktan itibaren bütün yaşlarda bir güneşten koruyucu kullanılmalıdır. Güneşten koruyucunun faktörü ve önemi yaşla ve cildin beyazlığı ile artmalıdır. 20 li yaşlarda ve sonrasında koyu tenli kişilerin 15 faktörlü , açık tenlilerin 30 ve üstü faktörlü bir koruyucu kullanması sağlıklı olur. Bu da olası kırışıklıklardan ve güneş leke ve hasarlarından da koruyacaktır. Güneşten koruyucu seçerken kozmetik açıdan uygun olması için yağsız , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
6 + 5 =