Kıdem tazminatı ile ilgili düzenlemenin ayrıntıları

İstifa eden işçiye de  Kıdem   tazminatı  verilecek mi?..

sonhaberler
0

Kıdem tazminatına yönelik  düzenlemenin  detayları belli oldu. Halen istifa eden çalışana verilmeyen tazminatın ödenmesini öngören tasarıyla fondaki paranın bütçeye aktarılması da engelleniyor.

Star gazetesinden Hüseyin Özay ın haberine göre; Hükümet programı ile birlikte yeniden gündeme gelen "kıdem tazminatı" ile  ilgili  yapılacak  düzenlemenin   ayrıntıları  netleşti. Buna göre konuyla  ilgili  hazırlanan taslakta ,  Kıdem   tazminatı  kaldırılmıyor. Tam tersi , istifalar nedeniyle işveren tarafından ödenmeyen  Kıdem  tazminatları devlet garantisi altına alınıyor. Mevcut sistemde , iş dünyasında  Kıdem  tazminatları sık sık iş veren ile işçileri karşı karşıya getiriyor. Düzenlemelere göre , işçilere çalıştığı yıl süresinde bir maaş tutarında tazminat ödenmesi gerekiyor. Ancak birçok işveren , mevcut durumda işçinin istifa etmesi halinde ,  Kıdem   tazminatı  parasını ödemiyor. Bu da , binlerce davanın açılmasına neden oluyor.

İŞÇİLERE İLAVE YÜK GETİRİLMEYECEK

Sendikalar tarafından tepki gösterilen ,  Kıdem  tazminatıyla  ilgili  düzenlemede ,  Kıdem   tazminatı  sistemi kaldırılmıyor. Konuyla  ilgili  olarak ekonomi yönetimi tarafından hazırlanan , "Kıdem  tazminatı  Fonu Kanun Taslağı"na göre ,  Kıdem  tazminatları için bir fon oluşturuluyor. Fonun gelirleri , işverenden kesilecek yüzde 3 lük gelirden oluşacak. Söz konusu oranının yükseltilmesi veya düşürülmesi konusunda Bakanlar Kurulu yetkili olacak. İşçilere ise ilave yük getirilmeyecek.

10 SENEYİ DOLDURAN TAZMİNATINI ALABİLECEK

Oluşturulacak olan  Kıdem   tazminatı  Fonu nda , mevcut sistemde olduğu gibi , her yıl için bir aylık  Kıdem   tazminatı  ödenmesi öngörülüyor.  Kıdem   tazminatı  tutarı da , çalışılan son yılın ortama ücreti tutarında olacak.  Kıdem   tazminatı  ödemeleri , emeklilik , malüllük ve ölüm gibi ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 4 =