4/C li personele emeklilik müjdesi

Bursa 1. İdare Mahkemesi , 657 sayılı Yasanın  4/C  maddesine göre anketör olarak çalışan personelin emekliliğe hak kazanması nedeniyle sözleşmesinin yenilenmemesinin yürütmesini durdurdu.

haber7
0

Karar gereği , 4/C’li sözleşmeli  personel  istemediği sürece emekliliğe ayrılmaya zorlanamayacak.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre , Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Bursa Bölge Müdürlüğü’nde 20 yıldan beri aralıksız 4/C’li olarak görev yapan Fatma Mirzaoğlu’nun emekliliğe hak ettiği gerekçesiyle 2011 yılında sözleşmesi yenilenmedi.

Büro Çalışanları Hak Sendikası (Büro Hak-Sen) söz konusu gerekçeye dayanarak yapılan işlemin hukuka aykırı olduğunu iddia ederek , sendika üyesi adına Bursa 1. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Dosyayı inceleyen Mahkeme kararında , “1990 yılından bu yana 20 yıldır görev yapan davacının , görevinde başarısızlığına veya hizmetine ihtiyaç duyulmadığına yönelik hukuken kabul edilebilir bir somut tespit bulunmadığı anlaşıldığından hizmet sözleşmesinin sona ermesi üzerine 5510 sayılı Kanuna göre yaşlılık aylığını hak etmesi sebebiyle sözleşmesinin yenilenmemesine ilişkin işlemde kamu yararı ve hizmet gerekleri bakımından hukuka uyarlık bulunmadığı sonucuna varılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Oybirliği ile alınan kararda; “Hukuk Devleti olmanın gereği , idarelerin takdir yetkisine dayalı olarak tesis ettikleri bireysel ya da düzenleyici işlemlerin hukuken geçerli ve objektif bir sebebe dayanmasıdır. Takdir yetkisine dayalı işlemlerin , hukukun belirlediği sınırlar ve eşitlik kuralı gözetilerek kamu yararına ve hizmet gereklerine uygun şekilde objektif , makul ve geçerli neden ve gerekçelere dayalı olarak tesis edilmesi gerektiği” ifadeleri kullanıldı.

-“YARGI BİR HAKSIZLIĞA DAHA DUR ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorumlar
64x64

cüneyt

05 Ağustos 2012, Pazar 23:23:25

gültekin


başbakan söz vermişdi seçimden önce bir kanalda kendi ağzı ile söz verdi
64x64

tugay

30 Mart 2012, Cuma 12:16:16

başbakanmış


bu başbakanın tekel işçilerinden istediği ne ben onu anlayamıyorum çok haksızlık yapıyorr bunu biran önce düzeltmeleri lazım hepsi şuanda mahdur 900 tl maaşla sen nereye varırısın inş düzeltrlerrr
Yorum Yaz
4 + 2 =