Son dakika... Katar ve İran dünyanın en büyük doğalgaz yatağını paylaşıyor

 dünyanın  bir numaralı  doğalgaz  ihracatçısı  Katar  a uygulanan tecrit , kısa dönemde petrol fiyatlarını etkilemedi. Basra Körfezi ndeki dev yatak Kuzey Kubbe nin bir bölümü ,  İran  deniz sınırları içerisinde kalıyor.

milliyet
0

milliyet.com.tr

Dünya ve Ortadoğu , Suudi Arabistan ın başını çektiği ülkelerin  Katar  a uyguladığı diplomatik ablukayla yatıp kalkıyor.

5 Haziran gecesi krizin patlamasıyla herkesin aklına gelen ilk soru , petrol ve gaz fiyatlarının nasıl etkileneceği oldu.

Yeryüzündeki en zengin üçüncü  doğalgaz  rezerv kaynaklarına sahip  Katar  , 25.7 trilyon metreküple dünyada kanıtlanmış gaz rezervlerinin yaklaşık yüzde 15’ini elinde bulunduruyor.

Her yıl 77 milyon ton  doğalgaz  ihraç eden ülke , en önemli iki  doğalgaz  yatağından birini ise  İran  la paylaşıyor. Basra Körfezi ndeki Kuzey Kubbe yatağının bir bölümü de  İran  tarafında kalıyor. İranlıların bölgeye verdikleri isim , Güney Fars sahası.

Analistler , krize rağmen kısa dönemde petrol ve gaz fiyatlarının etkilenmesini beklemiyor.

Katar daki petrol 1939 yılında keşfedildi ancak II. Dünya Savaşı nedeniyle siyah altının yer üstüne çıkarılması ertelendi.

Kişi başına düşen milli geliri 100 bin doları ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 1 =