TÜRKİYEnin ihracatında dünya lideri olduğu çekirdeksiz  Kuru  üzüm ,  Kuru  incir ve  Kuru  kayısının lokomotif görevi gördüğü  Kuru  meyve sektörü , 2017 yılında 1  milyar   350   milyon   dolar   ihracat  hedefliyor.

milliyet
0

DHA

Ege  Kuru  Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliğinin 2016 yılı Olağan Mali Genel Kurul Toplantısı , Ege İhracatçı Birlikleri Konferans Salonunda gerçekleştirildi. Genel Kurulda konuşan Birlik Başkanı Birol Celep , "Kuru incirde 60 bin tonluk bir ihracata karşılık 220  milyon   dolar  , çekirdeksiz  Kuru  üzümde , 280 bin tonluk ihracata karşılık 430  milyon  dolarlık ve  Kuru  kayısıda ise , 80 bin ton civarı bir ihracatla 260  milyon  dolarlık bir  ihracat  gelirine ulaşmayı hedefliyoruz. Diğer ihraç ürünlerimizle birlikte 1  milyar   350   milyon  dolarlık dövizi Türkiyeye kazandıracağız" diye konuştu.

Ege  Kuru  Meyve ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Birol Celep , 2016/2017 sezonunda  Kuru  üzüm rekoltesinin bir önceki sezona göre yüzde 60 fazla olmasının ve  Kuru  üzümdeki Chlorpyrifos etkili maddesinin AB tarafından yasaklanmasının ortalama ihraç fiyatının gerilemesine neden olduğunu kaydetti. Celep ,  Kuru  üzüm ihracatının miktar bazında yüzde 40 artmasına karşın , ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
3 + 5 =