Kullanıcı Adı: Şifre:
Son Dakika Haberleri
Ana Sayfa / EKONOMİ / Eskişehir'e uzay üssü gibi tren garı

Eskişehir'e uzay üssü gibi tren garı

Ankara için hazırlanan uzay üssü görünümlü hızlı tren istasyon projesinin ardından şimdi de eskişehir , benzer bir gara hazırlanıyor.

haber7 2011-05-09, 13:44:52 Okunma: 211 0 yorum

Selim Kuvel in haberi

Devlet Demiryolları nın hazırladığı gar projesinin şehrin yeni cazibe merkezlerinden biri olması hedefleniyor. TCDD , bir yandan Eskişehir-İstanbul , Ankara-Sivas ve ay sonunda seferlere başlanacak Ankara-Konya hızlı tren hatlarında inşaat çalışmalarını sürdürürken , bir yandan da hızlı tren gar projelerini hayata geçiriyor.

Genel müdürlük , hızlı tren garlarının görünümüne büyük önem veriyor. Garların şehrin cazibe merkezi ve en güzel yapılarından biri olması için titiz bir çalışma sürdürüyor.

eskişehir için planlanan hızlı tren istasyonunun yeri mevcut garın hemen arkası olarak belirlendi. Yer belirlemesi sırasında dünya örnekleri incelendi.

Roma , Paris , Londra , Milano , Tokyo , New York , Barcelona gibi şehirlerde tren istasyonunun şehir merkezinde olması göz önünde bulundurularak , yeni istasyonun şehir merkezinde olması kararlaştırıldı. Vatandaşın da bu konudaki görüşüne başvuruldu.

133 kişi ile yüz yüze yapılan ankette , vatandaşların yüzde 89 u mevcut garın hemen yanına yapılacak alana destek verdi. Hızlı tren istasyonu , 700 bin metrekare alan üzerine kurulacak ve 50 bin metrekare kapalı alana sahip olacak.

İstasyon , günde 20 bin , yılda 7 milyon 300 bin yolcuya hizmet verecek. İstasyon sahasında , oteller , alışveriş merkezleri , parklar ve hayvanat bahçeleri , bir de kule yer alacak.

İnşaatı yap-İşlet-devret (YİD) modeliyle gerçekleştirilecek gar binasının 150 milyon dolara mal olacağı tahmin ediliyor. Projede , şehir içi trafiğin aksamaması da göz önünde bulunduruldu. Bunun için garın altından iki ayrı yol geçecek ve lastik tekerli araçlar bu yolu kullanabilecek.

AA

Etiketler: eskişehir tren garı uzay üssü gibi tren garı yüksek hızlı tren
Paylas
YORUMLAR // Henüz yorum yok, ilk yorumu siz yapın.
 


Adı Soyadı (*)


Başlık (*)


Yorum içeriği (*)


5 + 5 = (İki sayının toplamını aşağıdaki kutuya giriniz.) (*)



Maliye Bakanlığı'nın taşeron işçinin kadroya alınmasıyla ilgili ...
Antalya’nın Muratpaşa ilçesindeki Antalya Atatürk İlkokulu’nda ...
İzmir'in Selçuk İlçesi'ndeki Selçuk-Efes Havaalanı'ndan eğitim uçuşu ...
DENİZLİ’de, psikolojik tedavi gördüğü öğrenilen 42 yaşındaki ...