Başpolislik sınavında skandal iddiası!

 Emniyet Genel Müdürlüğü  Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğü , açıklama yaptı

haberturk
0

Emniyet Genel Müdürlüğü , başpolis ve kıdemli  Başpolislik  için açılan sınavda salt yazılı notuna göre yerleştirme yapılmadığını , yerleştirme sıralamasının yazılı sınav notu ile birlikte mesleki kıdem puanı , eğitim puanı ve sicil notu puanlarından idari ceza puanı düşülerek oluşturulduğunu bildirdi.

Emniyet Genel Müdürlüğü Basın ve Halkla İlişkiler Şube Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada , bir gazetede  Başpolislik  sınavına ilişkin iddialar üzerine açıklama yapılmasına gerek duyulduğu belirtildi.

Orta kademe amir sayısının az olmasının emniyet teşkilatının en önemli sorunlarından biri olduğu belirtilen açıklamada , bu nedenle emniyet teşkilatının ilk kademe amir ihtiyacını karşılamak ve polis memurlarına kariyer imkanı sağlamak amacıyla başpolis memuru ve kıdemli başpolis memuru rütbelerinin oluşturulduğu kaydedildi.

Başpolis memuru rütbesine yükselme şartlarını taşıyan ve müracaatta bulunan 29 bin 369 polis memurunun Milli Eğitim Bakanlığınca yazılı sınava alındığı belirtilen açıklamada , şöyle denildi:

Salt bu yazılı sınav notu puanına göre yerleştirme sıralaması oluşturulmamış , yerleştirme sıralaması , yazılı sınav notu ile birlikte mesleki kıdem puanı , eğitim puanı ve sicil notu puanlarından idari ceza puanı düşülerek oluşturulmuştur. Bu şekilde oluşturulan yerleştirme notu sıralaması çerçevesinde birimler için belirlenen kontenjana göre 9 bin 556 polis memuru başpolis memuru rütbesine yükseltilmiştir.

Başpolis memurluğu için müracaat edebilecek toplam sayı 96 bin iken Emniyet Genel Müdürlüğüne intikal eden bilgiler doğrultusunda , adaylardan çoğunun ,  Başpolislik  rütbesi alınca tayininin çıkacağı endişesiyle müracaat etmek istemeyecekleri öngörülmüş , bundan dolayı ilk sınav için bu endişeyi giderici geçici bir düzenleme yapılmıştır.

Başpolis memuru rütbesine yerleştirme sıralaması , birimlerin ihtiyacı ve personel özlük durumu göz önüne alınarak teşkilat genelinde yapılmamış , birimlere tahsisi edilen kontenjanlar çerçevesinde her birim için ayrı ayrı yerleştirme sıralaması oluşturulmuştur. Böylece terfi işlemlerinden sonra tayin endişesi ortadan kaldırılmıştır.

Terfi işlemlerinde mevzuata aykırı bir husus bulunmadığı belirtilen açıklamada , yönetmeliğin ilk sınav için öngördüğü geçici düzenlemenin sadece bu sınavda uygulandığı , bundan sonraki sınavlarda tercihe dayalı atama esaslarına göre  Başpolislik  rütbesine terfi işlemi yürütüleceği bildirildi.


AA


Paylas
Yorumlar
64x64

MAĞDUR

05 Mayıs 2011, Perşembe 13:19:21

BAŞPOLİS


YAPILAN SINAVDA 59 ALMAMA RAĞMEN YERLEŞTİRİLEMEDİM.DİĞER İLLERDE VE ŞARKTA OLUP 30-40 İLE BAŞ POLİS OLANLAR VAR. YARIN BUNLARIN TAYİNİ ÇIKTIĞI ZAMAN BANA BAŞPOLİSLİK YAPACAKLAR ADİLMİ. BİZ TEŞKİLAT OLARAK YEREL BİR KADRO DEĞİLİZ Kİ BULUNDUĞUMUZ İLE GÖRE DEĞERLENDİRİLELİM.NASIL Kİ TEŞKİLAT TA YAPILAN SINAVLARDA YERLEŞTİRME EN ÜST PUANDAN BAŞLAYIP AŞAĞI DOĞRU YAPILIYORSA BUNDA NİYE YAPILMADI. SİZCE ADİL Mİ ??????
64x64

malik kadirsoy

03 Mayıs 2011, Salı 11:03:56

BUMU ADALET


Türkiye Geneli yapılan sınavda alınacak Baş Polis Kontenjanı 9750 kişi arasına 5000 içerisinde yer alacaksın, Sicil,Kıdem,öğrenim yününden Türkiye sıralamasında yine 5000 kişi arasına gireceksin ama Baş polis olarak atanamayacaksın,İl-İlçe bazında değerlendirildiğin için sen değil de sıralamada ilk 9750 kişi arasına giremeyen puanı ve sicili,kıdemi öğrenimi senden daha kötü düşük olan sıralamada 16000 ler de olan arkadaşı baş polis yani benim amirim yapacaksın sonra açıklamada kapalı kutu içinde ne olduğu anlaşılmayan açıklama yapacaksın Adalet bumu
Yorum Yaz
6 + 3 =