MEB den okul kantinleriyle ilgili çarpıcı rapor!

Kantinler pis ve sağlıksız , kantinciler kötü örnek

haberturk
0

Okul kantinlerini 1 yıldır inceleyen Milli Eğitim Bakanlığı’nın raporunda “çarpıcı” ifadeler var. Rapora göre  okul  kantinleri son derece pis ve sağlıksız. Kantinciler de öğrencilere kötü örnek oluyor.

Sultan UÇAR / AHT

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Esengül Civelek’in talimatıyla Türkiye genelinde 32 bin 749 okuldaki 11 bin 546 kantin yakın takibe alındı. Bir yıl süren araştırmada Ankara , Van , Muğla , Erzurum , Adana , Diyarbakır , Batman , Tekirdağ , Ordu , Kayseri , Diyarbakır , İstanbul ve İzmir illerindeki kantinler tek tek incelendi. Öğretmen , öğrenci , idareci ve kantincinin yanı sıra , ilk kez “çapraz mülakat” yöntemi kullanılarak anlatılanlar , “üçüncü kişiler”e de soruldu. 13 ilde 11 bin 648 kişiyle görüşüldü. Sonunda  MEB  İç Denetim Birimi Başkanlığı bir  rapor  hazırladı. İşte söz konusu rapordan “çarpıcı” bölümler:

TEMİZLİK SIFIR Gıdalar ambalajsız ve açıkta satılıyor. Çiğ hazırlanan gıdaların hijyenine dikkat edilmiyor.

KANTİNCİNİN SİCİLİ
Kantincilerin adli sicil , sağlık vs gibi durumları belli periyotlarla izlenmiyor.  okul  idareleri ve  okul  aile birlikleri gıda güvenliği ve hijyen konusunda bilinçsiz.

HER ŞEY PARA İÇİN
 okul  kantincileri görev ve sorumluluklarını bilmiyor , tamamen ticari kaygılarını ön planda tutarak hareket ediyor.  okul  kantincilerinin ve çalışanlarının giyim , kuşam ve davranış biçimleriyle gelişim sürecindeki öğrencilere iyi örnek oluşturmuyor. Kantinlerinin fiziki durumu yetersiz ve denetimler titizlikle yapılmıyor.

OBEZİTE MÜCADELESİ
Çocukların okulda olduğu gün yemeklerinin 1 öğününü mutlaka  okul  kantininde yediğine dikkat çekilen raporda , öğrencilerin daha verimli olabilmesinin ilk koşulunun da dengeli ve yeterli beslenme olduğunun altı çizildi. Yetersiz ve dengesiz beslenen çocukların dikkat sürelerinin kısa , algılamalarının az olduğu ve öğrenmede güçlük çektikleri ,  okul  başarısının düştüğü belirtildi. Yakın gelecekte gençliği bekleyen obezite tehlikesine karşı mücadele edilmesi kararı da alındı.

DERSE AÇ GİRİYOR
Raporda öğrencilerin yüzde 23’ünün sabah kahvaltısı yapmadığı ve derse aç girdiği belirtildi. İyi beslenmeyen öğrencinin öğrenme ve kavrama yeteneğinin çok düşük olduğuna vurgu yapıldı.

AVRUPA OKULLARI
Raporda , Avrupa’daki  okul  kantinlerine de vurgu yapılarak , İngiltere’de hemen her okulda bir diyetisyen bulunduğu , öğünlerde zorunlu kaloriler dışında ürünlerin kesinlikle satılmadığı , margarin kullanımının yasak olduğu , öğle yemeklerinde en az bir porsiyon sebze-meyvenin zorunlu olduğu , su , az yağlı süt ve meyve suyu dışında içecek satışının kesin yasak olduğu bildirildi. Fransa’da gazlı içecek satışının yasak olduğu kaydedildi.

Kantinciye GBT uygulaması
Raporda İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün “sabıkalı kantinci” raporuna da atıfta bulunularak , yeni bir düzenlemeye gidilmesi istendi. Kantincilerin artık okullarda görev yapabilmesi için savcılıklardan aldıkları sabıka kaydı tek başına işe yaramayacak. Bakanlık , il emniyet müdürlüklerinden de ayrıca GBT (Genel Bilgi Tarama) kaydı alınması ve bunun her yıl tekrarlanması şartı getirdi.


Paylas
Yorum Yaz
7 + 8 =