Japonya da ikinci nükleer santral tehlikesi

 Japonya  da Fukuşima  nükleer  santralinde meydana gelen patlamadan saatler sonra bugün erken saatlerde başka bir  nükleer  enerji santralinde daha soğutma problemi yaşandığı açıklandı. Ülkede artçı sarsıntılar da sürüyor.

haber7
0

JAPONYA BAŞ KABİNE BAKANI EDANO: BAŞKA BİR NÜKLEER ENERJİ SANTRALİNDE DAHA SOĞUTMA PROBLEMİ YAŞANIYOR

Japonya Baş Kabine Bakanı Yukio Edano , dün Fukuşima Daiichi nükleer elektrik santralinde meydana gelen patlamadan saatler sonra bugün erken saatlerde başka bir nükleer enerji santralinde daha soğutma problemi yaşandığını belirtti.

Yine Fukujima da bulunan  ikinci  nükleer enerji santralinin çekirdeğinde kısmi erime ve buna bağlı olarak radyasyon kaçağı oluşma sürecinin başlamış olması kuvvetle muhtemel diye konuşan Edano , reaktördeki radyasyon seviyesinin kısa bir süre için kabul edilen sınırların üstüne çıktığını kaydetti. Edano daha sonra radyasyon seviyesinin büyük oranda düştüğünü sözlerine ekledi.

Uzmanlar nükleer enerji santralinin çekirdeğinde ortaya çıkacak tam bir erimenin uranyum ve tehlikeli yan ürünlerin , ciddi sağlık riskleri oluşturabilecek ölçüde çevreye yayılacağına dikkati çekiyor.

Japonya da şu ana kadar üç reaktörün soğutma sistemlerinde , elektrik sağlanamamasına bağlı olarak sorunlar yaşanıyor.

Fukujima bölgesinin soğutma sistemlerinden arıza tespit edilen nükleer santrallerin 30 kilometre yarı çapını kapsayan alandaki 170 bin kişi bölgeden tahliye edildi.

JAPONYA DA 6 ,2 BÜYÜKLÜĞÜNDE ARTÇI DEPREM

Japonya nın doğu sahili açığında bugün 6 ,2 büyüklüğünde yeni bir artçı deprem meydana geldi.

ABD Jeolojik Araştırma Merkezinden yapılan açıklamada , bugün yerel saatle 10.26 da , yerin 24 ,5 kilometre altında meydana gelen artçı depremin merkez üssünün ,  Japonya  nın başkenti Tokyo nun 179 kilometre doğusu olduğu belirtildi.

Yeni meydana gelen artçı depremin merkez üssünün , başkent Tokyo ya , cuma günü meydana gelen 8 ,9 büyüklüğündeki depreminkinden daha yakın olduğu ve kentte büyük binaların sallanmasına neden olduğu kaydedildi.

Japonya da , cuma günü meydana gelen depremin ardından şimdiye kadar toplam 150 artçı deprem oldu.


Paylas
Yorum Yaz
1 + 1 =