Tüm mezunlara formasyon düzenlemesi

YÖK Başkanı Gökhan Çetinsaya ,  Tüm  üniversite mezunlarının  formasyon  alması için birtakım düzenlemeler geliştirdiklerini belirtti. Çetinsaya , bunu önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacaklarını söyledi.

hurriyet
0

Çetinsaya , YÖK Konferans Salonu nda , "Yarının Liderleri Projesi"nin lansman toplantısında yaptığı konuşmada , YÖK ü daha renkli kılmak ve eski imajından sıyırarak tamamen  öğrenci  ve akademi dostu haline getirmek için gayret ettiklerini söyledi. Çetinsaya , buna ilişkin imajı değiştirmenin gerçekten zor olduğunun altını çizdi.
     
Öğrenciliğinden itibaren YÖK ün bütün süreçlerini yaşadığını anlatan Çetinsaya , hocalarının gözlerinin önünde okuldan atıldığını , başörtülü arkadaşlarının üniversiteye alınmadığını ve 28 Şubat ta hocaları hakkında soruşturma açıldığını gördüklerini anlattı.
     
"Bu gözler YÖK ün bütün olumsuz imajlarını ve uygulamalarını gördü" diyen Çetinsaya , "YÖK ün bütün talihsizliği aslında 12 Eylül döneminde kurulmuş olması. Aslında 12 Eylül dönemi politikalarına aracılık etmesi. 28 Şubat döneminde , 28  Şubat dönemine aracılık etmesi" dedi.
     
Artık geçmişe bir tepki olarak YÖK ün değiştirmenin de yetmeyeceğini , 21. yüzyıla uygun bir yükseköğretim sisteminin oluşturulması gerektiğini söyleyen Çetinsaya , "YÖK ü tamamen lağvetmemiz lazım. Siz oraya ne kadar renkli desenler yaparsanız yapın , kuruluş felsefesi olarak , zihniyet olarak , eylem olarak , bugünün Türkiyesi ne ve dünyasına ait bir kuruluş değil. Umarın en kısa zamanda yürütme ve yasama organı da bu konuda gerekli politikaları izleyerek , bu kurumu özlendiği gibi 21. yüzyıl Türkiyesi ve dünyasının koşulları , şartlarına uygun denetleme , planlama ve koordinasyon kurumu haline dönüşecektir" diye konuştu.
     
Çetinsaya , yüksek öğretim sisteminin büyümeye devam edeceğini çünkü 2020 ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 4 =