Kırım da referandum 30 Mart a çekildi

Türkiye nin yerel seçimlere kilitleneceği 30  Mart  ta ,  Kırım  da kendi kaderi açısından kritik bir oylamaya gidecek.

hurriyet
0

Ukrayna ya bağlı  Kırım  Özerk Cumhuriyeti nin bağımsızlık ilan etme anlamına gelecek referandumunun daha önce ilan edilen 25 Mayıs tarihinden 30  Mart  a alındığı açıklandı.

ÇEVİRİP ÜSTLERİNİ ARIYORLAR

27 Şubat günü  Kırım  ın başkenti Simferopol daki silahlı kişilerin bastığı parlamento tarafından görev başına getirilen Başbakan Sergey Aksenov , Gelişmeler referandumun bir an önce yapılmasını gerektiriyor. Bu nedenle daha önce  Kırım  parlamentosu tarafından alınan kararla 25 Mayıs tarihinde yapılması öngörülen referandumun 30  Mart  tarihinde yapılacağını ilan ediyorum dedi.

DAVUTOĞLU , TURÇİNOV LA GÖRÜŞTÜ
Kiev de ise Dışişleri Bakanı Ahmet  davutoğlu  , Ukrayna geçici Devlet Başkan ve Meclis Başkanı Aleksandr  Turçinov  la bir araya geldi.

Anadolu Ajansı nın haberien göre , yaklaşık bir saat süren ve basına kapalı gerçekleşen görüşmede ,  ukrayna  daki gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulunulduğu belirtildi. Görüşmede , eski  Kırım  Tatar Milli Meclisi Başkanı ve milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu da hazır bulundu.

Turçinov , görüşme sonrasında yaptığı açıklamada , iki ülke halkları arasındaki dostuluğun çok eskiye dayandığı belirtti , Türkiye nin kendileri için çok önemli bir ülke olduğunu söyledi. Türkiye ve  ukrayna  arasındaki ekonomik ilişkilerin de çok güçlü olduğunu ifade eden  Turçinov  , bu ilişkilerin daha da gelişeceğini kaydetti.
      
TÜRKİYE YE TEŞEKKÜR
Ülkesinin zor bir dönemden geçtiğini dile getiren  Turçinov  , Türkiye nin  ukrayna  daki olayları anlayışla ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
7 + 1 =