Her gün aynı siteleri ziyaret ediyor , bunların sağladığı linkler üzerinden sörf yapıyorsunuz. Ulaşabileceğiniz tüm siteler ve bilgiler bu gördüklerinizle sınırlı değil

milliyet
0

Erinç Eröz

Haber siteleri ,  Sosyal   ağlar  , YouTube , IMBD gibi internetin “beyaz” yüzü diyebileceğimiz , arama motorlarından ulaşabildiğiniz siteler , toplam  internet  içeriğinin sadece %10’unu oluşturmaktadır. Geri kalan rakamın %80’i ise “derin internet” olarak adlandırılan ve arama motorları ile ulaşılamayan kısmen yasal , kısmen yasadışı içerikten oluşuyor.
Dünya devletlerinin  kontrol  etmekte zorlandığı bu “derin internet”e girebilmek için doğru araçlara sahip olmanız gerekiyor.

İnternetin katmanları
Bu konuyu biraz daha iyi açıklayabilmek için , interneti bir soğana benzetebiliriz. Tıpkı soğanın katmanları gibi ,  internet  de katmanlara ayrılır. En üst tabakada (dış yüzey) temel bilgi  sahibi  kullanıcıların erişebildiği  internet  siteleri yer alırken , bir alt katmanda (1. katman) , kullanabilmek için biraz daha fazla bilgi gerektiren  Sosyal   ağlar  ,  Elektronik   posta  servisleri yer alır. Daha derine indiğinizde (2. katman)  dosya   Paylaşım  protokolü olan FTP kullanarak ulaşabildiğiniz içerikler vardır. Bunun da altında (3. seviye)“Derin internet” bulunur ve ulaşabilmek için kimi araçlara sahip olmanız gerekir. Derin internetin devamı olarak görülen 4. seviyenin ardından , uzmanlar bir katman daha bulunduğunu söylüyorlar. Ancak pek az kişi tarafından bilinen 5. seviyenin gerçekliği ve içeriği tartışma konusu.

İçeriği nedir?
“Derin internet”in sunduğu içeriklere , çok  Farklı  yollardan ulaşabiliyorsunuz. Bazılarına basit bir “siteye özel”  arama motoru  ile , bazılarına da “derin ağ”da karşılaştığınız kullanıcıların yönlendirmeleriyle erişebiliyorsunuz.
Örneğin , derin internette tek başına bulunan , başka hiçbir sayfaya link vermeyen ve başka hiçbir sayfada linki bulunmayan “yalnız” web sayfalarına ...

Haberin devamını okumak için TIKLAYINIZ


Paylas
Yorum Yaz
5 + 3 =